چرخ گوشت خوب و دغدغه های خرید آن امروزه به یکی از معضل های بزرگ خانه داران به حساب می آید، که این موضوع باعث شده وسواس شدیدی در هنگام خرید این محصول داشته باشند. اما در این مقاله آهیل مارکت سعی کرده به مهم ترین فاکتور هایی که وابسته به بودجه و از طرفی کیفیت خوب این محصول است بپردازد. یکی از معیار هایی که خرید یک را سخت کرده، تنوع فراوان این کالا در بازار ها بوده که باعث تردید خریدار نسبت به اصل بودن این اجناس شده، که در این مقاله سعی شده که به تمام این نکات پرداخته شود.

چرخ گوشت خوب برای خرید - آهیل مارکت

آشنایی با انواع چرخ گوشت

اولین نکته‌ای که قبل از خرید (Meat grinder) باید به آن توجه داشت نوع کاربری این محصول بوده که به صورت کلی به دو مدل دستی و برقی تقسیم شده. مدل دستی همانطور که از اسمش پیداست منبع تغذیه برای حرکت خودکار موتور نداشته و طبیعتا وظیفه چرخش تیغه ها به کمک دست کاربر بوده، از نکات مثبت این مدل می توان به قیمت ارزان و سایز کوچک آن اشاره کرد که می توان گفت این روزه این مدل دستگاه ها زیاد به کار نمی آیند. مدل بعدی چرخ گوشت برقی می باشد که منبع تغذیه اولیه آن از برق خانگی بوده و تیغه های دستگاه به کمک همین مورد به حرکت می افتد و کار را برای کاربر بسیار آسان می کند.

چرخ گوشت دستی خوب - آهیل مارکت

نکات مهم هنگام خرید یک چرخ گوشت خوب

در هنگام خرید یک چرخ گوشت باید به یک سری نکات توجه داشت تا بتوان بهترین محصول را با بهترین قیمت تهیه کرد.

 • جنس تیغه: از مهم ترین نکاتی که هنگام خرید این دستگاه باید به آن توجه داشت، جنس تیغه این محصول بوده. این قطعه به گونه‌ای وظیفه اصلی در این دستگاه به عهده داشته که باید گوشت را به کوچکترین اندازه ممکن تبدیل کنند، از نکات مهمی که درباره این تیغه باید به یاد داشت جنس آن می باشد که معمولا از فولاد ضد زنگ ساخته می شود تا در برابر شست و شو مقاوم باشد. زنگ نزدن تیغه نکته بسیار مهمی بوده که باعث شده بعد از هر برخورد با ماده های مختلف از تیزی آن کاسته نشود و کارایی اولیه خود را داشته باشد.
 • میزان قدرت موتور: از نکات قابل توجه دیگری که در هنگام انتخاب محصول باید به آن توجه داشت میزان قدرت موتور دستگاه بوده که طبیعتا هر چقدر قدرت موتور بیشتر باشد سرعت چرخش تیغه بیشتر و در نتیجه گوشت ها را در مدت زمان کمتری چرخ می کند، اگر در ابتدای خرید پول بیشتری به خاطر یک موتور قوی برای چرخ گوشت خوب بپردازید قطعا با ارزش خواهد بود زیرا شما طول عمر وسیله خود را بیشتر کرده اید و همچنین با افزایش بازدهی در اثر افزایش کارآیی موتور شما خروجی با کیفیت تری و بهتری خواهید داشت . در ضمن برای جلوگیری از وارد شدن فشار به موتور دستگاه میتوانید گوشت ها را به قطعات کوچک تر خرد کنید و بعد از چرخ گوشت برای چرخ کردن آن استفاده کنید.
 • خنک کننده موتور چرخ گوشت: موتور اکثر دستگاه های برقی بعد از فعالیت بیش از حد داغ شده و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دستگاه باید آن را خاموش کرد تا موتور خنک شود، اما امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی مجهز به سنسور هایی شده‌اند که زمانی که موتور دستگاه بیش از حد داغ می شود به صورت اتوماتیک دستگاه را خاموش کرده تا از آسیب رسیدن به دستگاه جلوگیری شود. بنابرین هنگام خرید دستگاه باید باید به این نکته توجه فراوانی کرد. در صورتی که چرخ گوشت شما این ویژگی را نداشته باشد باید بعد از چند دقیقه استفاده از آن به چرخ گوشت استراحت دهید تا موتور آن خنک شود و سپس دوباره از آن استفاده کنید.
 • سیستم چرخش معکوس چرخ گوشت: با استفاده از عملکرد معکوس چرخ گوشت کاربر می‌ تواید تکه‌ هایی از گوشت را که میان تیغه گیر کرده را آزاد کرده و یا چربی‌ های باقیمانده را از درون این دستگاه خارج کند. از طرفی چرخش معکوس تیغه می‌ تواند باعث ریزتر شدن گوشت شود و لازم به ذکر است که همه چرخ گوشت‌ های خوب موجود در بازار سیستم چرخش معکوس تیغه را نداشته بنابراین در هنگام خرید این محصول باید به این موضوع دقت کرد که این قابلیت در چرخ گوشت مورد نظر کاربر وجود داشته باشد.

 • ظرفیت دستگاه: ظرفیت یک چرخ گوشت رابطه مستقیمی با میزان خروجی گوشت از دستگاه داشته و طبیعتا هر چقدر ظرفیت دستگاه بیشتر باشد زمان خروجی محصول مورد نظر سریع تر خواهد بود. برای مدل های غیر صنعتی این عدد به صورت میانگین حدودا 1.5 کیلو در دقیقه میباشد.
 • میزان صدای چرخ گوشت: چرخ گوشت‌های صنعتی معمولاً سر و صدای بسیار زیادی دارند چون قدرت و توان موتور آن‌ها بیش از اندازه بالا است اما چرخ گوشت‌ های خانگی بهتر است که میزان صدای کمتری داشته باشند زیرا در محیط خانه حضور دارند و هر چقدر کیفیت ساخت موتور و اجزای دیگر دستگاه بهتر باشد، قطعاً صدای کمتری را در زمان کار ایجاد خواهد کرد و کاربر را مورد آزار و اذیت قرار می دهد.
 • اندازه چرخ گوشت: از دیگر نکات حائز اهمیت در حین خرید این دستگاه اندازه ی آن است که بسیار مهم می باشد، در مدل دستی این محصول معمولا در ابعاد بسیار کوچکی طراحی می شده که کار را برای کاربر آسان تر کند، از طرفی چرخ گوشت های خوب برقی اندازه به نسبت بزرگتری داشته ومعمولا جا گیر‌تر بوده.
 • گلویی چرخ گوشت: طراحی گلویی چرخ گوشت باید به گونه ای باشد که از بروز خطرات احتمالی جلوگیری کند. با همه‌ی این نکات پیشنهاد میشود چرخ گوشت دور از دسترس کودکان قرار بگیرد تا مشکلی پیش نیاید.

 • پایه‌ی ضد لغزش: چرخ گوشت با قدرت زیادی کار میکند و این قدرت زیاد میتواند باعث تکان خوردن دستگاه شود. وجود پایه های پلاستیکی در زیر دستگاه میتواند به لرزش کمتر چرخ گوشت کمک بسیار زیادی بکند.

نکات مهم هنگام استفاده چرخ گوشت - آهیل مارکت

 

نکات مهم در هنگام استفاده دستگاه

 • یکی از مهم ترین نکات برای استفاده بهتر از چرخ گوشت تیز کردن تیغه های آن به صورت مرتب می باشد. در صورتی که تیغه های دستگاه شما تیز نباشد ممکن است باعث له شدن گوشت ها و در نتیجه بد شدن عملکرد دستگاه و کارایی آن را به پایین ترین میزان خود برساند.
 • چرخ گوشت به هیچ وجه برای چرخ کردن سبزی ها مناسب نبوده و استفاده از آن برای این کار می تواند باعث آسیب رساندن زیاد به دستگاه شما بشود. برای خرد کردن سبزی بهتر است از سبزی خرکن استفاده شود، برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید راهنمای خرید سبزی خردکن را مطالعه کنید.
 • اکثر چرخ‌های گوشت دارای صفحات آسیاب یا قالب‌هایی با اندازه‌های مختلف با سوراخ‌هایی با اندازه‌های مختلف هستند. و با بسیاری از تولید کنندگان، اندازه های اضافی برای خرید جداگانه در دسترس هستند. بدیهی است که هرچه سوراخ ها کوچکتر باشند، محصول نهایی ریزتر می شود. برای اندازه های آسیاب کوچکتر، بهتر است ابتدا گوشت را با بزرگ ترین اندازه سوراخ شروع کنید. سپس گوشت را مجدداً از طریق صفحات آسیاب کوچکتر خرد کنید تا به نتیجه‌ی مورد نظر خودتان برسید.

نکات ایمنی که باید آن ها را رعایت کرد

 • بچه ها به‌ صورت کلی به کار با این دستگاه علاقه داشته، هنگام روشن بودن این دستگاه به‌ هیچ وجه حتی در صورت نیاز و ضروری بودن کار پیش آمده، بچه را با چرخ‌ گوشت روشن یا حتی خاموش تنها نگذارید، زیرا امکان دارد خسارت های جانی به همراه داشته باشد.
 • وقتی قطعات را شستید، آن‌ها را با دقت خشک کرده و بعد دوباره به هم وصل کنید. سپس با پلاستیک یا پوشش تمیزی دور قیف پلاستیکی و پنجره را به صورت محکم ببندید، زیرا جانوران کوچک می‌ توانند به سادگی درون مارپیچ رفته و هنگام کار، گوشت را مسموم کنند.
 • هرگز در هنگام استفاده از چرخ گوشت برای انداختن برش های گوشت داخل دستگاه از دست خود استفاده نکنید و دست خود را داخل نبرید. برای این کار می توانید از گوشت کوب های پلاستیکی مخصوص استفاده کنید تا از حادثه ی احتمال جلوگیری کنید.
 • سعی کنید بعد از هر 15 دقیقه استفاده از دستگاه 5 دقیقه به چرخ گوشت استراحت بدهید تا مشکلی برای موتور دستگاه پیش نیاید.
 • در صورت کند شدن تیغه ترجیحا تیز کردن آن را به یک شخص حرفه‌ای بسپارید تا تیغه‌ی شما دچار آسیب نشود
 • روشن کردن دستگاه بدون اینکه داخل چرخ گوشت چیزی بریزیم میتواند به موتور دستگاه آسیب وارد کند.
 •  بلافاصله پس از استفاده تمام اجزاء را کاملا تمیز و ضدعفونی کنید. قطعات فولادی ضد زنگ قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند
 • برای قطعات آلومینیومی یا چدنی را سعی کنید که در یک ظرف کوچک همراه با مقداری نشاسته ذرت نگهداری کنید تا رطوبت اضافی جذب شود.
 •  بیشتر چرخ گوشت های بازار در اصل برای خرد کردن استخوان ها طراحی نشده اند و بهتر است از انداختن استخوان به داخل دستگاه جلوگیری کنید تا چرخ گوشت شما آسیب نبیند.

خرید چرخ گوشت ارزان

بسته به اینکه الویت شما در هنگام چرخ گوشت چه چیزی است باید توجه داشته باشید که چرخ گوشت ارزانی که میخرید از کیفیت خوبی نیز برخوردار باشد خرید از فروشگاه اینترنتی معتبر، خرید دستگاه با ظرفیت مناسب و انتخاب برند معتبر میتواند به شما کمک کند تا با هزینه‌ی مناسب یک دستگاه خوب بخرید.

بهترین برند های چرخ گوشت کدامند؟؟

برند های داخلی و خارجی زیادی در زمینه ی تولید چرخ گوشت فعالیت دارند. تمام چرخ گوشت هایی که ویژگی های گفته شده را داشته باشند چرخ گوشت خوبی محسوب میشوند. علامت کنترل کیفیت و گارانتی هم از جمله موارد مهم محسوب میشود.

 اما اگر بخواهیم بهترین مارک های چرخ گوشت را بررسی کنیم میتوان به برند هایی مثل بوش، پاناسونیک، مولینکس و برند ساپر اشاره کرد.

4 دیدگاه در “چرخ گوشت خوب چه ویژگی هایی دارد؟ بررسی نکات مهم در هنگام خرید چرخ گوشت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.